صفحه اصلی

راهکارها / هوشمندسازی مراکز تجاری

آلیاژگران، دنیای کنترل

ساختمان تجاری بزرگ با یک هوش مرکزی کنترل و مدیریت می شود. تمام اجزای اصلی این ساختمان؛ سیستم های اعلان و اطفای حریق، سیستم های امنیتی ، سیستمهای سرمایشی و گرمایشی ، سیستم های روشنایی و سیستم های اتوماسیون درهماهنگی کامل و تحت فرمان و نظارت یک واحد هوشمند اداره می گردد. همچنین نیاز است کنترل چیلرها، بویلرها، واحدهای کنترل هوا،تهویه پارکینگ، سیستم های تامین آب ، ترموستات ها و محرک های دمپرها، تمامی تحت فرمان یک کنترلر و زیر نظارت و کنترل هوش مرکزی قرار گیرند. و در آخر این راه حل های تیم فنی آلیاژگران است که ساختمان تجاری شما را به بالاترین سطح از بهره ­وری می رساند.

اطمینان از ایمنی، امنیت و راحتی مراجعین و کارمندان در یک مرکز خرید بزرگ نیاز به یک راه حل یکپارچه از یک منبع واحد دارد. مراکز خرید بزرگ به دلیل وجود بخش های مختلف با کاربری های مختلف؛ مغازه، رستوران، سینما، زمین بازی و پارکینگ با چالش یکپارچه سازی سیستم های ایمنی، امنیتی و رفاهی مواجه خواهد شد. ما در آلیاژگران تواسته ایم براین چالش فائق آییم و یک ساختمان تجاری هرچند بزرگ و هرچند پیچیده را کاملا یکپارچه و بی نقص تحت فرمان مرکزی هوش مرکزی ساختمان دربیاوریم.

تهویه مطبوع

کیفیت هوای داخلی تحت تاثیرِمتقابلِ فاکتورهایِ دما، CO2، VOC و رطوبت می باشد که در یک ساختمان هوشمند، تمامی این فاکتورها هوشمندانه کنترل گشته و با تنظیم مستمر سیستم های گرمایشی – سرمایشی و تهویه مطبوع، کیفیت هوای سالم و بهداشتی  تضمین می­گردد. در مراکز خرید با توجه به اینکه هر مغازه یک بویی می دهد،ترکیب تمام این بوها فضا را برای مشتریان آزاردهنده خواهد کرد بنابراین تعبیه سیستم تهویه مطبوع و هوشمند درساختمان های تجاری بسیار حائز اهمیت است از طرفی بایستی این را در نظر داشت که  رستوران ها در این مراکز خرید نیاز به یک تهویه مطبوع مجزا داشته تا انتشار بو را کنترل کرده، هوای تازه را تامین و هوای آشپزخانه را خارج کند.

در یک مرکز خرید هوشمند با در نظر داشتن این مهم که تعداد مشتریان در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است و اینکه بار سیستم روشنایی در شب افزایش می یاد، درجه حرارت، بار حرارتی، CO2 ، VOC ، رطوبت، ذرات معلق و تامین هوای تازه شناسایی و محاسبه شده و تهویه مطبوع تنظیم می­گردد.

سیستم های اعلان حریق

اینکه تا چه اندازه بتوان به یک سیستم اعلان حریق اطمینان کرد بسیار مهم است. یک ساختمان تجاری از بخش های مختلف با کاربری های مختلفی تشکیل شده است؛ مغازه، رستوران، سینما، زمین بازی و پارکینگ. درابتدا و بیش از هرچیز مهم این است که تمامی دتکتورها از هرگونه خطایی مصون باشند سپس این مهم را باید در نظر داشت که در این مدل ساختمان ها با کاربری های مختلف نیاز است که سیستم های امنیتی و اعلان و اطفای حریق، در عین در ارتباط بودن، متطبق با نیاز ساکنین و کاربری همان بخش از ساختمان باشند و در آخر تمامی آلارم ها، دتکتور ها و تکنولوژی های اطفا در عین در ارتباط بودن توسط  یک پلتفرم مدیریت شوند که مزایایی از قبیل انعطافپذیری بیشتر، اتوماسیون و کاهش هزینه ها را برای مالکین خود خواهند داشت.

سیستم تخلیه هوشمند

نحوه هشدار و تخلیه افراد در سناریوهای مختلف ساختمان‌ها، روز به روز در حال پیچیده‌تر شدن است. افراد بیشماری همیشه خلاف این هشدارها عمل می‌کنند، چرا که همه افراد با ساختمان آشنایی ندارند یا اگر هم به ساختمان آشنا باشند نمی توانند مسیر درست را برای خروج انتخاب کنند. همچنین اطمینان از کارآمد بودن سیستم‌های تخلیه نیاز به دانش و تجربه کافی در این زمینه نیز دارد.

بنابراین با تجهیز ساختمان با سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر، سریع، ایمن و کاملا هوشمندانه مهمانان را از ساختمان خارج کنید.

1-صدای آلارم و پخش همزمان دستورالعمل های مناسب برای هر بخش از ساختمان، باعث میشود افراد به موقع آگاه شده واز طرفی در مسیر مناسب هدایت شوند .

2- به لطف یکپارچه سازی با سیستم مدیریت هوشمند از امن بودن مسیر های خروج اطمینان حاصل می گردد.

3- امکان اطلاع رسانی در لحظه از طریق سیستم پیجینگ فراهم گشته، بنابراین در هنگام وقوع حادثه می توان با تمام افراد ارتباط برقرارکرد ودر مسیر درست هدایت هدایت کرد.

امنیت

در یک راه حل هوشمند، اطلاعات سنسورها و دوربین ها به صورت مرکزی از یک پلتفرم، مدیریت و کنترل می شود. در این حالت هر فردی میتواند با انتقال اطلاعات به اولین گیرنده به سرعت و در لحظه پاسخ مناسب همچون قفل شدن درب ورودی و یا آسانسور را دریافت کند. همچنین در ساختمان هوشمند، حضور افراد از طریق سنسور ها قابل تشخیص است، این اطلاعات به سیستم امنیتی انتقال داده شده و بدین طریق درشرایط بحرانی، شرایطی که ثانیه ها اهمیت پیدا می کند، می توان تشخیص داد که به عنوان مثال هنوز 5 نفر در طبقه 17 حضور دارند.

روشنایی هوشمند

یک ساختمان تجاری نیاز به تنطیمات روشنایی ویژه ای دارد چرا که روشنایی نقش مهمی را در معرفی اجناس ایفا می کند، بنابراین میزان روشنایی و تنظیم مود هر بخش از ساختمان تجاری بایستی متناسب با کاربری همان بخش باشد .از طرفی کنترل روشنایی متناسب با روشنایی روز و حضور، برای بهروری انرژی و راحتی بیشتر ضروری است که تمامی این هماهنگی ها در نتیجه ی تجربه، دانش و تکنولوژی های روز جهانی امکانپذیر است.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

در یک مدیریت جامع و هوشمند، تمامی تجهیزات، سیستم های مختلف و فرایندهای هوشمندسازی، نیازبه یکپارچه سازی و ادغام سراسری دارد. در این صورت تمام ساختمان از یک نقطه مرکزی مدیریت و کنترل می شوند. و در آخر شما یک نمای کلی از ساختمان وعملکردش خواهید داشت. یک ساختمان هوشمند فراتراز تجهیزات هوشمند است. ساختمانی که هوشمندانه، هوشمند شود، از داده‌های تمامی سیستم‌ها مانند سیستم های HVAC، روشنایی، حسگرهای هوشمند، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، ایمنی، امنیتی و … در جهت بهینه‌سازی عملکرد کل ساختمان استفاده می‌کند.در نتیجه ی آن به ساختمان‌ این اجازه را می‌دهد تا پاسخ گوی شبکه هوشمند مصرف انرژی باشد و در آخر به موجب تعامل سازنده ی تمامی اجزا، عملکرد سیستم ها تقویت شده و ساختمان به سطوح بالاتری از اطلاعات وضعیتی و کارکردی ارتقا می یابد.